Zájmové sdružení drobných chovatelů bazénových ryb

O čem píše KOI KARP 2/03.

Je to plyn...  podle N. Fletchera (zkráceně)

V zimě , když je nejnižší teplota vody v jezírku a ryby jsou nejméně aktivní, je kyslík nejlépe rozpustný ve vodě- až 14mg/l (ppm). Jak teplota začne na jaře stoupat , rychle stoupne rybí metabolismus, klesá hladina rozpuštěného kyslíku- velmi nebezpečná situace je  v nádržích silně zarostlých a s vysokou obsádkou ryb. Ryby soupeří o životadárný plyn s filtračními bakteriemi, protože mikroby potřebují 4 mg kyslíku na přeměnu 1 mg amoniaku na dusičnany. Další část kyslíku odčerpá organické znečištění. Naprosté minimum k udržování rybího života je 6 mg/l, ale pomocí vzduchování se můžeme dostat nad tuto kritickou hodnotu.
Na rozdíl od většiny rybích nemocí a parazitů může deficit kyslíku během noci zabít velké zdravé koi, které jme večer nakrmili, mohou být příštího rána uhynulí (většinou jako první ti největší ). Běžně se to stává za teplých a vlhkých nocí, při nízkém atmosférickém tlaku.
 
I chemikálie běžně používané v rybníčku mohou vytěsnit kyslík z vody. Proto radím silně vzduchovat při aplikaci metylénové modře, malachytky a formaldehydu, nebo manganistanu draselného (nejhorší viník ). Silná aerace může také odvětrat čpavek, to je důležité vědět pro čerstvě osazený jezírkový systém.
Jak dobře okysličovat ?
Bublinky ze vzduchovacího kamínku musí být pokud možno co nejemnější, skoro neviditelné, tím je dosaženo větší plochy rozhraní mezi vzduchem a vodou, než při velkých bublinkách, které navíc čeří hladinu a zhoršují pohled na ryby pod hladinou.Bublinky uvolněné u dna mají maximální kontaktní dobu při stoupání vzhůru. Autor doporučuje alternativní okysličování pro případ selhání vzduchování pomocí venturiho trubice, či odkalovacími difusory ??(diffuser bottom drains). Samočisticí diafragma vytváří vertikální vířivé proudy jemných bublinek, které tlačí nečistoty směrem k víku odkalovače. Toto zařízení je vyobrazeno v inzertní nabídce. Dále se doporučuje vodopád či lépe mělké proudění. Jako nejvhodnější a nejspolehlivější vzduchovací motorky doporučuje nové modely japonských Hi - blo. Zásadně odmítá  čínské vzduch. motorky.
Násilné vzduchování studené vody může způsobit přesycení vody kyslíkem s následkem plynové embolie u ryb. Zimní vzduchování většinou není nutné a navíc ochlazuje vodu. Ke sledování nasycení vody kyslíkem slouží testovací souprava.

Z dalších titulů:

Ještě je v nich život! - o resuscitaci hynoucích ryb.
Pod kůži
- o chirurgických zákrocích u koi.
Překvapující  zkušenost
- postřehy z organizovaných zájezdů za jap. chovateli.
Rostliny v rybnících
- význam, umístnění a způsob výsadby.
Podzimní sklizeň 2002
- uvedeno cca 130 fotografií koi třídy show dovezených z Japonska- u nich jsou uvedena tato data: chovatel, stáří, varianta, velikost, cena a dovozce.
Obchodníci jako hobysté
- proč nejsou obchodníci připuštěni k soutěžním výstavám koi ve UK.

F.Doležal

05.02.2008 18:34:45
ketynka
Do klubu se můžete přihlásit telefonicky na tel. 603 587 965 nebo e-mailem: koiklubcz@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one