Zájmové sdružení drobných chovatelů bazénových ryb

O čem píše KOI KARP 1/03.

Zajímavé články:

„ varovný příběh“- o nebezpečném použití chemikálií v jezírku,„úspěšné stírání“- odběr povrchového slizu ryb k mikroskopickému vyšetření,
„chováte žraloka ve vaně?" - o přenosu nemocí vzájemným kontaktem ryb při krmení,
„kupní ukazatelé“- rady při nákupu koi, např. velikost matky je předpokladem pro dosažení velikosti potomstva,
„bazénová voda je čistá, ale není bezbarvá“ - konstrukce a použití proteinového skimmru,
„knihy a video“- bohatá nabídka knih, video kazet a DVD.

Následující článek jsem volně přeložil a ve zkrácené formě ho předkládám k diskusi.
„Příprava na jaro“ podle Dave Hulse.

Ryby jsou poikilothermní (chladnokrevná ) zvířata, tzn., že teplotou těla se přizpůsobují teplotě životního prostředí. Teplota těla řídí rychlost metabolických procesů např. zažívání, imunitní funkce aj.. Obecně studená voda zpomaluje tělesné procesy u ryb. Rovněž užitečné bakterie biologického filtru zpomalují aktivitu a v zimě většinou přestanou působit  a odumřou. To je důvodem proč musíme včas ukončit krmení koi. Bakterie nepřeměňují toxický amoniak (čpavek) na méně škodlivé dusičnany a rybám hrozí otrava. S příchodem jara je též nutná značná obezřetnost. Rybám předkládáme malé dávky krmiva s nízkým obsahem bílkovin. Trávením bílkovin ryby vylučují do vody velké množství amoniaku. Na to ještě není dostatečné množství namnožených bakterií ve filtru (osídlení biologického filtru bakteriemi trvá bez naočkování 4 týdny i déle). Při vysokém obsahu amoniaku může dojít i k otravě bakterií ve filtru. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat obsah amoniaku ve vodě. Při najíždění filtru by jeho obsah měl pohybovat okolo 0,2 ppm ( 0,2 mg/l). Pokud stoupne na 0,75ppm ihned vyměnit vodu a přestat krmit. Krmit se doporučuje plynule v malých dávkách s ohledem na ryby i filtr.
Imunitní systém ryb je utlumený a s počínajícím jarem je vystavený parazitům a patogenům. Někteří z nich např. Costia necatrix a Dactylogyrus jsou tolerantní ke studené vodě. Zimní vzduchování u hladiny dostatečně neobohatí vodu o kyslík. To neprospívá rybám ani odstraňování dusitanů z vody.
Profilaktické jarní ošetřování antiparazitálními přípravky na bázi malachytové zeleně a formaldehydu je možné provádět jen ve vodě kde nebyl zjištěn amoniak ani dusitany, a brát ohled na bakterie ve filtru.

                                                                                    F.Doležal

05.02.2008 18:32:27
ketynka
Do klubu se můžete přihlásit telefonicky na tel. 603 587 965 nebo e-mailem: koiklubcz@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one